Nebo alespoň takové domácnosti, která jí má kam dát.
Co si budeme povídat, ne každý má možnost sušit prádlo na balóně nebo na zahradě. A my, co bydlíme v bytě bez těchto možností, sušičku uvítáme a jsme za ní neskonale rádi.
Sušit nebo nesušit, to je oč tu běží
Protože se čím dál častěji skloňuje ekologie v domácnosti, je na místě promyslet, zda tu šušku skutečně potřebujeme.
Spotřebovává energii, vydává odpadní teplo, „žere oblečení“ (jak by řekla moje tchyně) a taky není věčná.
Jak snížit spotřebu energie při sušení, jsem sepsala tady.
Co je tedy s tou vodou?
Nutno říci, že voda ze sušičky NENÍ vodou destilovanou! Je spíše demineralizovaná a hlavně než jakákoliv jiná, je UŽITKOVÁ!
V žádném případě se nehodí na zalévání květin, zeleniny nebo do misky zvířatům.
Voda z nádobky také může vonět po prášku a aviváži, z toho vyplývá, že je sice čistá, ale může obsahovat stopové množství právě pracích prášků – tudíž není vhodná na vše.
1. Toaleta
Vodu z nádoby prostě slívejte do kbelíku a potom s ním spláchněte toaletu. Můžete v ní také umýt dětský nočník nebo pisoárek.
2. Úklid bytu
Ještě teplou vodu ze sušičky můžete použít při úklidu domácnosti. Přidejte do ní ocet a esenciální olej a máte přípravek na úklid za pár haléřů.
3. Na podlahu
Slitou vodu doplňte teplou vodou a prostředkem kterou používáte a máte vyřešeno. Někdo říká, že je vhodné počkat až suška dosuší a vy tak použijete vodu ještě teplou. Ale ruku na srdce, pokud vám cca 3 litry vody na vytírání nestačí, musíte přidat další a čas tak nehraje žádnou roli.
4. Na hračky a kolečka
A třeba na boty. Představte si, že kolečka od koloběžky, dětské holínky, hračky od písku nebo manželovo bagančata jen omyjete užitkovou vodou ze sušičky a ušetříte vodu pitnou.
A to se vyplatí!
5. Auto
Tady se názory hodně liší a je potřeba, aby si každý vybral to, co mu je pochuti a necítí se v tom divně. Někdo vodu ze sušičky lije do chladiče i do odstřikovačů – tady bych jen dodala, že pokud to chcete udělat, pro jistotu vodu lijte přes jemné sítko (voda může obsahovat drobná vlákna z oblečení).
Jiný by do svého motorového miláčka nic takového nenalil.
Ale můžete s ní umýt třeba kola, palubní desku nebo okna.
6. Žehlička
Tady se názory taky různí. Někdo tuto vodu používá roky, někdo jí ředí 1:1 a další by si touhle vodou „žehličku v životě zničit nechtěl“. Tady je potřeba číst návody od obou zařízení. Někde se uvádí, že v žádném případě do žehličky nesmí, některé návody sušiček tvrdí, že do žehličky voda může. Takže určitě to chce číst.
A když už vodu ze sušičky do žehličky použijete, tak se může klidně stát, že vám ovoní prádlo. Zkusili jsme v té vodě přivonět? Ne? Tak to zkuste, voní po prášku a aviváži.
Jeden z článků na internetu je značně negativní. Tvrdí, že sušička je nejhorší znečišťovatel ovzduší, protože do vody i do vzduchu uvolňuje mikro plasty a to nikdo nechceme. Celý článek najdete tady.
Celkově je čím dál víc důležitá udržitelnost v životě. Sama sušička onen problém neřeší ani nezpůsobuje.
Líbil se vám článek?
Chcete patřit do komunity podobně smýšlejících lidí? Přidejte se k FB skupině bezodpadová domácnost lidsky.
Těším se na vás,
s přátelským pozdravem Michaela